Hoş Geldiniz Ödev Yaparım'a
İntihal Raporu

Hocaya Mesaj Gönder

İntihal Raporu

İntihal düşürme raporu, akademik çalışmaların özgünlüğünün kanıtlanması amacıyla tezin ya da makalenin basıma gitmeden önce çeşitli intihal programlarından geçirilerek elde edilmesidir. Bütün üniversitede ki enstitülerin tezin basım aşamasında istedikleri raporlardan birisidir. İntihal oranları enstitülere göre farklılık gösterse de genel olarak intihal oranları %20 ve altı olarak belirlenmiştir. Öğrenciler genel olarak tezin basım aşamasında ve yazım sürecinde intihal problemiyle karşılaşırlar. Bu durumda öğrenciler tezin yapısı ve özgünlüğünün bozulmadan kontrollü bir şekilde intihal düşürme yapabilen uzman danışmanlardan yardım alabilirler. Bu konuda, odevyaparim.com ekibi olarak uzman kadromuzla intihal oranı düşürüp raporu da size sunmaktayız.  Bu etapta öğrencilerin intihal konusunda merak ettiği sorular aşağıda cevaplanmıştır;

İntihal Oranı nasıl ölçülür?

İntihal oranını tespit etmek için piyasa genelinde kullanıma sunulan çok fazla program bulunmaktadır. Bilinen en genel program ise Turnitindir. Bu program üniversitelerin genellikle kullandığı intihal oranını belirleme programıdır. Öğrencinin oluşturduğu ve enstitüye sunduğu tezin, bu programın bulundurduğu veri tabanıyla yazılı olan kaynaklarla karşılaştırılması yapılmaktadır. Tezin içeriğinde alıntı olan bölümler ya da benzerliği çok olan kısımlar belirlenmektedir. Bu bölümler tezinizin genel durumuyla belli kesitler kapsamında karşılaştırılır ve intihal oranı tespit edilir. Belirlenen oranın büyüklüğüne bağlı bir şekilde tezin içerisindeki kopyala yapıştır olan alıntı yerler renkli olarak intihal raporunda gösterilir.

İntihal yapmak bir suç mudur? Karşılığı nedir?

İntihal yapmak gerek akademik çalışmalarda gerekse de dergi ya da kitaplarda kesinlikle suçtur. Hazırlamış olduğunuz tez akademik kurumlardan geçtiği ve daha sonda YÖKTEZ vb akademik alanlarda yayınlanacağı için bu konuda enstitüler ve tez danışmanları çok titiz davranmaktadırlar. Bundan dolayı tez kapsamında yapacağınız intihal akademik bir suç olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, yazılmış olan her akademik araştırma tezleri kendi içerisinde telif hakkı meydana getirdiği için yapılan intihal suç unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bu etapta dikkat edilmesi gereken nokta telif hakları kanunlarını ihlal edilmesidir. Bu nedenle esasında niyetiniz başkasının düşüncesini kendi düşünceniz gibi göstermek olmadığı halde, teziniz yazılı olarak sunulduğu için yazılı metin olarak kabul edilir  ve yaptırımları uygulanır. Bunları kısaca sayarsak; okuldan men edilme, öğretim üyesi unvanının tehlikeye girmesi ve gerektiğinde alınması, tezin enstitü tarafından kabul edilmemesi, disiplin cezası şeklinde yaptırımları söz konusudur. Akademik kariyer hayatınızı olumsuz etkileyecek ve hatta bu kariyere son verecek bu tehlikeli yöntemden kaçınmalısınız. Yani her akademik metnin bir telif hakkının ve emeğin olduğunu unutmamalı, eğer ki bir şekilde metinde intihal gerçekleştirdiyseniz uzman bir kişiden yardım alarak intihal düşürme raporu isteyebilir metninizi özgün hale getirebilirsiniz.

Neler intihale sebep olur?

Sınavlarda başka birisine ait bilgileri kopyalama,
Başka birisin yapmış olduğu ödevi kendi ödeviymiş gibi sunmak,
Bir metinden spinleme yapmak,
Kaynak ya da kişiye atıfta bulunmadan alıntı yapıp bunu kendisi yazmış gibi kendi adına atıf yapmak,
Kaynak veya kişiye atıfta bulunup paragrafın sonuna başka birisinin adını yazmak,
Öğrenci neden İntihal Yapar?

Öğrencinin zaman konusunda problemlerinin olması,
Öğrencinin tez konusundan uzak olması ve konu ile ilgili alt yapısının olmaması,
İyi seviyede not almak istemek ve kendine güvenmemek,
İntihal olayından habersiz olması,
İntihali daha öncelerde yapıp, ceza almamış olması,
Danışman ve öğrenci arasında iletişim bozukluğu ve danışmanın ilgisizliği,
Araştırma ruhlu olmamak ve işini ciddiye almamak.

 

İntihal durumu nasıl anlaşılır?

İntihal yapıldığını kişi zaten bilir ancak intihal olayından haberi olmayan öğrenciler de istem dışı intihal yapabilirler. Bu konu son zamanlarda oldukça günden olmuştur. İntihal oranının gündeme gelmesi teknoloji ve intihal programlarına olan yaklaşım oranını arttırmıştır. IYTE Kütüphanesi veritabanlarında yer alan URKUND, eğitmenlerin gönderdikleri dökümanları değerlendirerek elektronik ortamda bire bir eşleşmeyi yüzde biçiminde rapor etmektedir. İntihal düşürme raporları odevyaparim.com ekibimiz tarafından elde edilebilmektedir. Merkezimize başvurduğunuzda tezinizin intihal durumu hakkında kısa sürede bilgi edinebilirsiniz.

Proje,tez danışmanlık desteği verilir.

İntihal düşürme hizmeti alabilirsiniz. Akademik çalışmalarınızı özgün hale getrebilirsiniz.

Ödev Yaparım İlanlarına Bakınız